skip to main content

Staff Directory

Caroline G. Atkinson

Administration
Principal
Connie Velez
Assistant Principals
Michael Fee
Jaclyn Winter
Faculty and Staff
* Team II
Samantha Tasso
(Team Leader)
Gregory Albarano
Arlene Easter
Lisa Giuliano
Karen Heins
Russell Notti
* Team III
Alison Caldwell
(Team Leader)
Loida Alexis
Lori Chertiza
Susan Reinke / Mary Ann Keane
Malissa Myers
Kathryn Walsh
* Team IV
Kerri Albarano
(Team Leader)
Sharon Ferriso / Alicia Smith
Caroline Gualtiere
Wendy Jackson
Lakisha Lloyd
* Team IX
Hallie Sherman
(Team Leader)
Thesla Bongiorno
Lisa DeVito
Luz Fernandez
Richard Mata
Karen Wecksler
* Team V
Robin Newberg
(Team Leader)
Sean Caldwell
Rachel Dengel/ Jennifer Kute
Cheryl Johnson
Jeanne Sanders
Ruth Smith
Laura Zegers
* Team VI
Jennifer Ferrarelli / William Wall
(Team Leader)
Bryan Fiore
Daria Jackson
Mary Ellen Krakoff
Dolores McMillan
Dolores Miller
* Team VII
Donna Librizzi
(Team Leader)
Lisa Goodman-Cisco
Cheryl Johnson
Jennifer Mendolia
Cormac Molloy
Mauricio Riveros
Christina Schwarz
* Team X
Elizabeth Kilduff-Smith
(Team Leader)
Carrie Frederick
Magaly Rodriguez
Carol Smith
Raquel Steffa
Art Specialist
Eleanore Barry
Emily Hertzberg
Cafeteria Staff
Grazielle Herman
Marissa Hronrich
Elaine Jenkins
Paraskyevi Liadakis
Rose Medina
Miladys Pena
Russell Simpkins
Manuela Vega
Clerical Staff
Maria Mejias
Camille Trenkle
Custodial Staff
Ernesto Camps
(Head Custodian)
Robert Dancy,Jr.
Reina Lazo
Frank Mayor
Luis Medina
Alice Mitchell
Maria Ramirez
Timothy Smallwood
Randy Thomas
ELA Specialist
Robin Newberg
Danielle Polo
Samantha Tasso
ESL Resource Teachers
Susan Cunnane
(ESL Lead Teacher)
Sharin Gross
Maria Stephenson
(ESL Split Assign.)
Instrumental Music
Cathy Beck
(Instrumental Music split assign.)
Ronald Federici
Justin Friedman
(Band split assign.)
Mahendra Morales
Language Survey
John Rothhaupt
Library/Media Specialist
Michael Lizardi
Math XLM
Alison Caldwell
Nurses’ Office
Lorraine Quintanilla
Laila Schmutzler
(Nurse split assign.)
Mindy Wellen
Permanent Substitutes
Diana Berk
Rachel Eilam
Stephanie Lecoin
Michele Passariello
Physical Education
Matthew Cellan
Anthony May
Osbandi Nuñez
Barbara Shelley
(Physical Education split assign.)
READ 180
Eileen Norris-Mascari
School Psychologist
Dolores Lloves-Cid
Justin Schiavone
Security
Alfonso Jamieson
Frank Tucker
(p/t)
Yesenia Villarraga
Social Worker
Mariella Echegarary-Ryan
Nina Sasso
Special Ed Resource Teacher
Darlene Judge
Diane Notti
(Special Education - Lead Teacher)
Speech/Language
Hallie Sherman
Teacher Aide
Thea Gauss
Teaching Assistants
William Arnold
Mindy Burman
Ellen Cassella
Diane Cassidy
Mary Cranmore
Marcia Euell
Rosemary Farrell
Jennifer Ford
Cheryl Gayle
Susana Gonzalez
Keith Grant
Shirley Hochman
Jason Hoover
Marguerite Izquierdo
Maria Kawalchuck
Michael Kawalchuk
Alicia Kepper
Kimberly Knoernschild
Rhonda Matalevich
Donna Melito
Patricia Perez
Elaine Reichert
Natasha Rhodes
Bertha Romano
Michael Sandberg
Fran Sigler
Anika Smith
Linda Thomas-Batson
Yeraldine Tineo
Luz Velasquez
Hollie Warren
Alcita Zellner
Vocal Music
Stephanie Arnell
(Vocal Music Gr 5)
Talonda Thomas
(Vocal Music Gr. 6)
XLELA
Mary Kate Gunther-Robinson
Nancy Hanrahan