skip to main content

Staff Directory

John W. Dodd Middle School

Administration
Principal
Johane Ligondé
Assistant Principals
Paulette Acquavito
(8th Grade)
Danielle Ballard
Faculty and Staff
Art Department
Nicholas Alberti
Amy Bendel
Vanessa Mannanice
Cafeteria Staff
Dunia Nova DeReyes
Susan Duran
Deborah Fitzgerald
Mary Ann Helfrich
(Assistant Cook)
Willie Mae Merrill
Maria Montesdeoca
Rosa Nunez
Miladys Pena
Carrie Saylor
Catherine Solow
(Head Cook)
Custodial Staff
Fernando Coronado
(Acting Assistant Head Custodian)
Robert Dancy, Jr.
Juan Diaz
(Head Custodian)
Luz Espinal
Jorge Gamez
Anthony Giannotto
Carlos Godoy
James Heberer
(Assistant Head Custodian)
Maria Maldonado
Ladislao Martinez
Darrell Thompson
Jose Zelaya
English Department
Jaclyn Benjamin
Nancy Brotkin
Lori Cohen
(Lead Teacher)
Douglas Durdaller
Kathryn Parvis
Elaine Schreibman
John Wildermuth
Guidance Department
Diane Durdaller
Elsie Gutierrez
Denise Lloyd
Mario Salcedo
Home and Careers Department
Yvonne Brown
Michele Haimes
Language Department
Francisco Cruz
Neda Movallali
(split assign.)
William Mulfinger
Dulce Rosario
Bridget Zamot
(Lead Teacher)
Math Department
Carol Byrne
(Co-Lead)
Melissa Carruthers
Annette Jones
(Co-Lead)
Rosalie Woska
Music Department
Vashti Burke
Candace Mordhorst
Sarafina Padilla
Christina Prisco-Buxbaum
Adam Rubin
Sherill Spruill
Kathleen Vermaelen
Office Staff
Susan Barnett
(Assistant Principal’s Office)
Jeanne Goldin
(Main Office)
Lori Hagemann
(Principal’s Secretary)
Susan Martin
(Guidance)
Susan Rodgers
(Attendance)
Lillian Salzer
(Health Office)
Joanne Sesnewicz
(Assistant Principal’s Office)
Christine Stephan
(Guidance p/t)
Judith Weiner
(Main Office)
Permanent Substitute
Steven Waters
Physical Education Department
Christina Bivona
Toby Elmore
(split assign.)
Stacie Guasto-Weaver
Kathryn Hoffman
Jimmy Jones
Charles Puricelli
Reading/Challenge Department
Betsy Colagiocomo
Natacha Lee
Mayling White
Science Department
Barbara Algarin
William Behrens
Peter Capaccio
James Hauser
Rosette Jean-Baptiste
Georgia Lambrinos
Vanessa Vidalon
Kristen Wrigley
Security
Joyce Beckford
Beau Charleston
Robert Epps
Winsome Green
Winsome Fearon Green
Cornelia Harris
Ricky Jefferson
Tallulah Johnson
Wade Keaton
Mike McQueen
Olugbemi Otulaja
Kaderia Phillips
Ramon Reyes
Social Studies Department
Donna DiMezza
Michael Filaski
Matthew Hnis
Desiree Palmer
Steven Probst
Katelyn Salisbury
Katelyn Salsibury
Shelley Scully
(Lead Teacher)
Steven Whelan
Special Education Department
Andrew Abberton
Nancy Berg
(Lead Teacher)
Nancy Cirina
Eugene Cooks
Debra Dubrofsky
Jill Epifanio
Kelly Holtz
Kimberly Kavazanjian
Gina Lella
Allison Leone
Colleen Morgan-Reid
Kristina Ridini
Lina Rivera-Santana
Tracie Roberts
Diane Saunders
Cynthia Vanager-McManus
Special Subject Teachers
Kristin Hutt
Pamela Lawrence
(ESL)
Gabrielle Mangot
(ESL)
Michael McGinn
(School Psychologist)
Christine Meloni
(Library-Media)
Amanda Mizel
(Speech split assign.)
Felice Niland
(Lead Social Worker)
Sandra Paulik
(ESL)
Magaly Raeihle
(School Psychologist split assign.)
Linda Salzer
(Health)
Margaret Sameroff
(Nurse)
Miriam Warren
(Nurse)
Desiree Zamot
(ESL)
Teacher Aide
Linda Southwick
Teaching Assistants
Kyshawnja Adair
Lisa Aronoff
Carol Bazzey
Eric Blount
Vida Brizill
Lisa Brown
Joni Caggiano
Ana Decker
Amanda Delia
Josephine Dempsey
Jane Dowling
Deborah Dunatov
Diana Eliam
Mary Beth Errico
Diania Finegan
Sandra Giron
Anthony Green
Debra Gul
Beverly Harper- Lewis
Taisha Jackson
Caroline Jones
Portland Lawson
Tiffany Leotaud-Shinkonde
Juan Lopez
Lori McGivney
Morgan Miller
Irene Muniz
Lisa Newton
Shefali Pandit
Crystal Pearce
Crystal Pearce
Joanne Pumo
Joanne Rayches
Tawanna Reese
Jennifer Sandoval
Eileen Skinner
Ilene Weinstein
Technology Department
Gar Litz
James Wandzilak
(Lead Teacher)